Festiwal Młodych Naukowców Rybnik 13.05.2016

Festiwal Młodych Naukowców Rybnik 13.05.2016

W dniu 13.05.2016 w Zespole Szkól Technicznych w Rybniku odbył się konkurs prac wykonanych samodzielnie  przez uczniów pod nazwą „FESTIWAL MŁODYCH NAUKOWCÓW”.

Do rybnickiego „TYGLA” (tak pieszczotliwie nazywany jest przez uczniów ZST) zjechały reprezentacje szkół z Katowic (Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza), Częstochowy (II LO im. R. Traugutta), Żor (Zespół Szkół Budowlano – Informatycznych im. Mikołaja Kopernika) oraz Rybnika (Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Ekonomiczno – Usługowych).

W spotkaniu tym brała  również udział silna reprezentacja naszego „Mechanika” przedstawiająca prace z obszarów elektroniki, elektrotechniki, informatyki i mechatroniki w składzie (nazwisko, temat, opiekun pracy):

– ZEGAR Z WYŚWIETLACZEM LAMPOWYM – Beniamin Parczewski, klasa  IIa T, mgr Marek Gieroń,
– BEZPRZEWODOWY GŁOŚNIK BLUETOOTH – Aleksander Ostrowski, klasa  IIa T, mgr Marek Gieroń,
– KOLUMNOWY WSKAŹNIK WYSTEROWANIA  LED – Sebastian Krupa, klasa  IIa T, mgr Marek Gieroń,
– ELEKTRONICZNY ZAMEK DO DRZWI –  Paweł Kocur, klasa  Ib T, mgr Marek Gieroń,
– WIELOKANAŁOWY KONTROLER TEMPERATURY – Kajetan Maciejski, klasa  Ib T, mgr Marek Gieroń,
– SUNSPOT – LATARKA DUŻEJ MOCY- Grzegorz Dreszer i Krzysztof Kowaczek, klasa Ib T, mgr Marek Gieroń,
– MÓJ TANI ROWER ELEKTRYCZNY – Adam Matuszek, klasa IIc T, mgr inż.Ignacy Szubryt
– TRANSFORMATOR WIELKOPRĄDOWY – Kamil Gołąbek, klasa IIe T, mgr inż. Piotr Nachlik
– INTERAKTYWNA MAPA HIPSOMETRYCZNA – Daniel Sobieraj, Damian Śmietana, klasa IIIc T, mgr  inż. Marcin Szczygielski.

Wszystkie zgłoszone do konkursu prace zostały zakwalifikowane do trzech kategorii:

– elektronika/informatyka,
– makiety/doświadczenie
– urządzenia.

W ramach rywalizacji, każdy z uczestników dokonywał prezentacji pracy konkursowej, której czas nie przekraczał 5 minut. Do przedmiotowego czasu nie wliczano ewentualnych pytań i dyskusji, którą inicjowali członkowie Komisji Konkursowej.

Członkami Jury byli przedstawiciele wyższych uczelni technicznych (Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku) oraz lokalnego przemysłu.

Podczas trwającej kilka godzin rywalizacji uczestnicy i goście mogli zapoznać się efektami prac młodych pasjonatów, podziwiać ich inwencję i konstruktywną twórczość. Wartością dodaną co całego przedsięwzięcia były spontaniczne wymiany poglądów i spostrzeżeń pomiędzy młodymi konstruktorami oraz kontakty personalne nawiązane na potrzeby dalszego rozwoju własnych zainteresowań – dla obserwatora zewnętrznego ten aspekt nadawał dynamizmu całemu przedsięwzięciu.

Należy wyraźnie wskazać (co zostało podkreślone w oficjalnych wystąpieniach), że wszystkie prace konkursowe prezentowały wysoki poziom merytoryczny. Godnym pochwały jest fakt, że powstały one dzięki samodzielnemu dążeniu do urzeczywistnienia własnych zainteresowań i pasji.

Po wnikliwej analizie konkretnych rozwiązań i wysłuchaniu wystąpień wszystkich  uczestników, Komisja Konkursowa wyróżniła po kilka  prac w poszczególnych kategoriach. Nasz „Mechanik” zaprezentował się świetnie zdobywając pięć wyróżnionych pozycji, co zostało podkreślone w oficjalnym wystąpieniu dyrektora ZST w Rybniku.

Wyniki konkursu przedstawiały się następująco:

1. Kategoria –  urządzenia:

Adam Matuszek, MÓJ TANI ROWER ELEKTRYCZNY, II miejsce,
Kamil Gołąbek , TRANSFORMATOR WIELKOPRĄDOWY, III miejsce,

2. Kategoria – elektronika:

Aleksander Ostrowski, BEZPRZEWODOWY GŁOŚNIK BLUETOOTH, I miejsce,
Grzegorz Dreszer, Krzysztof Kowaczek, SUNSPOT- LATARKA DUŻEJ MOCY, wyróżnienie Komisji Konkursowej,

3. Kategoria –  makiety/doświadczenia

Daniel Sobieraj, Damian Śmietana, INTERAKTYWNA MAPA HIPSOMETRYCZNA, I miejsce

Podczas rozmów kuluarowych pomiędzy uczestnikami turnieju często odnoszono się do wysokiej jakości prac prezentowanych przez wszystkich  uczniów naszej szkoły. Szczególnie pozytywnie oceniono   wystąpienie naszego Adama Matuszka podkreślając jego spontaniczność i wyczuwalną pasję wynikająca z chęci pokonania własnych ograniczeń. Wszyscy  wskazywali, iż praca naszego Adama nie ma sobie równych w podkategorii  związanej z celowością pracy i jej praktycznym wykorzystaniu przez samego wykonawcę.

W imieniu Dyrekcji szkoły chciałbym podziękować wszystkim naszym uczniom za godne reprezentowanie naszej placówki oświatowej. Słowa uznania kieruję również pod adresem opiekunów prac konkursowych – kolegów: Ignacego Szubryta, Piotra Nachlika, Marka Gieronia, Marcina Szczygielskiego. Jestem przekonany, że  dzięki ich zaangażowaniu, wiedzy, doświadczeniu i udzielanym wskazówkom prace konkursowe osiągnęły tak wysoki poziom merytoryczny i uznanie (piszę o tym z całym przekonaniem, ponieważ niejednokrotnie byłem świadkiem toczących się dyskusji w obszarze technicznych aspektów wykonania prac uczniowskich).

W imieniu wszystkich uczestników konkursu chciałbym podziękować organizatorom rybnickiej imprezy (Dyrekcji i pracownikom ZST W Rybniku) za stworzony klimat, warunki techniczne i „full wypas” (jak komentowali uczniowie) w obszarze zaserwowanych materiałów „konsumpcyjnych” – ciastka, kanapki, hamburgery i napoje. Był to prawdziwy pięciogwiazdkowy hotelowy „all inclusive” przeniesiony na grunt  „Festiwalu Młodych Naukowców” – nasze słowa uznania.

Mirosław Uliczka